22 Березня Всесвітній день води. Вплив війни на водні ресурси
Генеральна Асамблея ООН (резолюція 47/193 від 22 грудня 1992 року) ухвалила офіційне рішення про щорічне відзначення 22 березня як Всесвітнього дня водних ресурсів, щоб нагадати всім жителям планети про значення і важливість води для існування життя на Землі. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день водних ресурсів.
Основні цілі проведення Всесвітнього дня водних ресурсів:
- сприяти вжиттю відповідних заходів для розв’язання проблеми забезпечення населення питною водою;
– інформувати суспільство про важливість охорони і збереження ресурсів прісної води і водних ресурсів в цілому;
– залучити до святкування Всесвітнього дня водних ресурсів уряди, міжнародні агентства, неурядові організації і приватний сектор.
Особливо в теперішній час воєнні дії суттєво впливають на якість водних ресурсів України, до них потрапляє велика кількість забруднюючих речовин через підриви нафтосховищ, складів паливно-мастильних матеріалів, а також через руйнування агресором інфраструктури підприємств та очисних споруд. І це несе великі ризики для населення, сільського господарства та продовольчої безпеки.
Наша країна переживає постійні атаки росії на водні об’єкти та інфраструктуру. Руйнування греблі Каховської ГЕС стало наймасштабнішим терактом з часів аварії на Чорнобильській АЕС. Без доступу до води залишилось більше 700 тисяч людей. Наслідки будуть відчутні ще багато років
Вплив війни на водні ресурси проникає в усі сектори економіки та вже давно перетнув національні кордони. Водозабір в Україні скоротився, а скиди забруднених зворотних вод зросли. Виникла значна диспропорція в розвитку водопровідних та каналізаційних мереж. Повномасштабне вторгнення та військові дії додатково принесли значний негативний вплив та суттєво погіршили ситуацію. Особливо в найбільш уразливих регіонах де проходять воєнні дії.
Зараз як ніколи виникає гостра необхідність в об’єднанні зусиль, як в середині країни, так і між державами по захисту і збереженні нашого найціннішого ресурсу – води
Для покращення стану водойм експерти рекомендують насаджувати дерева біля водойм, відновлювати затоплені землі, регулярно перевіряти гідротехнічні споруди та зміцнювати береги, щоб не допустити втрати річок. Важливо, щоб кожен розумів свою особисту відповідальність по відношенню до довкілля, бережно ставилася до природи та не забруднювала її сміттям й іншими відходами.
Наша головна мета зараз, звісно крім перемоги над ворогом і збереження нашої країни та громадян, зберегти довкілля на рівні, що дозволятиме жити здорове життя та відбудовувати і розвивати міста зараз та після перемоги. Тому навіть сьогодні, коли начебто питання екології програє питанню збереження життя, мусимо працювати, щоб знизити негативний вплив людей, підприємств тощо на водні ресурси. З огляду на те, що вони все-таки вичерпні, а недбайливе користування шкодить довкіллю і здоров’ю. Наразі ситуація досить невтішна, адже всі ріки України потребують комплексного очищення та приведення їх екологічного стану до відповідного рівня. Це фундаментальні завдання, які вимагають нашої спільної уваги та зусиль.
Віримо у перемогу і дякуємо нашим захисникам !
Провідний інженер ВВВ з ВВР БУВР річок Західного Бугу та Сяну.