Мостиська міська рада

Львівської області

Історико-культурна спадщина

Інформаційна довідка

Мостищина відома на Львівщині та за її межами своїми історико-архітектурними пам’ятками, природно-ландшафтними та культурно-мистецькими ресурсами. На території Мостиської ОТГ,  яка об’єднує з 2021 року місто Мостиська та 62 села, сформувалися та збереглися самобутня культура та мистецтво, автентичність, архітектура, храми, пам’ятні знаки, традиції, унікальні обряди та фольклор… Місцеві надбання тісно переплелися із впливами усіх народностей (татари, турки, німці, євреї, поляки, росіяни, австрійці та інші), які залишили якусь особливу згадку про себе на нашій землі.. Неоціненним скарбом для нас є сьогодні збережені церкви, костели, монастирі, каплички, пам’ятники та поховання… Серед пам’яток археології є німі свідки доби палеоліту і раннього заліза, культур пшеворської, тшцінецько-комарівської, шнуркової кераміки, черняхівської та періоду Давньої Русі. Біля давнього села Крукеничі збереглася геологічна пам’ятка природи місцевого значення – валуни польодовикового періоду Окського зледеніння з залишками польодовикової морени з викопним торфовищем. 

Адміністративний центр громади – місто Мостиська – має давню історію і включене до реєстру малих історичних міст України.

Офіційно, до всеукраїнського реєстру нерухомих пам’яток України внесено 37 об’єктів культурної спадщини:

4 - пам’ятки історії та культури

26 – пам’ятки архітектури

2 – пам’ятки монументального мистецтва

5 - пам’яток археології

Насправді пам’яток набагато більше і ведеться робота з виготовлення облікової документації для внесення цих пам’яток до реєстру.

Вже у XIII ст. згадується про укріплене поселення, яке існувало на наших теренах. У 1404 році Мостиськам надано Магдебурзьке право.

Окрасою міста є історична Плоша Ринок, а передмістя Рудники - палац Страхоцького (1820-30 рр.) – яскрава пам’ятка  давніх оборонних замків під червоним черепичним дахом з ротондою на одному з кутів, над оздобленням якого працював відомий львівський скульптор Антон Шімзер.  Неподалік палацу – фігура Матері Божої з дитятком, яка збереглася неушкодженою з 1822 року. До липня 2021 р. до проведення оптимізації, тут знаходилася школа…

Нікого не залишать байдужим унікальні пам’ятки дерев’яної сакральної архітектури на території нашої громади:

- один з найстаріших дерев’яних костелів України Успення Пресвятої Діви Марії (1754 р.) в с. Раденичі

- дерев’яна церква Св. Бориса та Гліба в с. Буховичі (1642 р.)

- церква Собору Пресвятої Богородиці(1659 р.) та церква Вознесіння (1722 р.) в с. Гостинцеве

- церква Воздвиження Чесного Животворящого Хреста (1729 р.) в с. Годині та інші…

Вражають своєю величчю муровані храми Мостищини, кожний з них вишуканий та неповторний, кожний має свою унікальну історію і силу… Костели, в основному, оборонного типу і відзначаються монументальністю і величністю: у м. Мостиська: - костел Різдва Йоана Хрестителя 1604-1606 рр.

- костел Матері Божої Неустанної Помочі і св. Катерини Александрійської і монастир оо. Домініканців, пізніше оо. Редемптористів. (домініканський, з ХVI ст., розбудований в 1600-1636 рр.) 27.06.2002 р. костел оголошено Санктуарієм Божої Матері Неустанної Допомоги.

- колишня римо-католицька Каплиця  Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією 1636 р., (теперішня православна церква Покрови)

- Неоготичний костел Св. Арх. Михаїла, 1898-1900 рр. зберігся необароковий головний вівтар з 1902 р. (присілок Закостілля)

- Каплиця палацова 1780 р. (сьогодні Санктуарій Матері Божої Фатімської) у с. Крисовичі

- костел Святого Миколая 1908-1912 рр. у с. Пнікут

- костел Зіслання Святого Духа (30 рр. XX ст.) у с. Чишки, за яким в Чишківському Лісі, знаходиться старе місце культу з джерелом, що має відповідно до місцевої традиції силу оздоровлення.

У місті Мостиська, більшісті сіл громади (Крукеничі, Годині, Острожець, Соколя, Воля Малнівська та інші) велично стоять Меморіальні Хрести національно-визвольної боротьби українського народу, пов’язані з подіями створення ЗУНР та УПА…

На території Чернівського старостинства (с.Черневе  та с.Заверхи) знаходяться два військові меморіали та захоронення  періоду Першої Світової війни.  Також через територію громади пролягає ознакований туристичний велошлях до збережених фортів Першої Світової війни (за с. Поповичі Шегинівська ТГ).

Регіональний відрізок міжнародного Середньовічного паломницького Шляху Святого Якова (Королівська дорога VIA REGIA) співпадає з напрямком трас А4, Е40, які проходять через Україну та Мостищину зокрема. З ініціативи Папи Івана Павла ІІ у 1993 році був вписаний у Список Світової Спадщини ЮНЕСКО. Шлях апробований, як пішохідний туристичний маршрут  у вересні – жовтні 2015р. по території Мостищини та Перемишльщини, та вніс важливий внесок у розвиток транскордонного співробітництва та європейської інтеграції.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора