Рак картоплі
Одне з небезпечних захворювань картоплі - рак. Його збудник - грибного походження.
Вперше спалах хвороби спостерігалася наприкінці девятнадцятого століття на території тодішньої Австро-Угорщини. З тих пір рак картоплі широко поширився в багатьох країнах Європи, перекинувся і на інші континенти.
Треба сказати, що рак картоплі особливо сильно уражується при беззмінній культурі. І найчастіше це буває на присадибних ділянках, де картопля вирощується на одному і тому ж місці з року в рік.
Шкодочинність. При ураженні картоплі раком утворюються нарости на бульбах, столонах, кореневій шийці, а за значного розвитку захворювання на стеблі, листках і навіть квітах. Корені ніколи не уражуються. Розмір наростів може бути різним – від дрібної горошини до величини, що перевищує розмір бульби. Особливо шкідливим рак картоплі є в господарствах при беззмінній культурі картоплі і вирощуванні сприятливих сортів.
Цикл розвитку раку картоплі триває 12-14 діб і за сприятливих умов протікає постійно під час усього вегетаційного періоду, до кінця якого нарости загнивають, ушкоджуючи здорову частину бульб і залишаються у ґрунті.
Карантинні заходи. Основне значення в боротьбі з раком картоплі набуває вирощування стійких культур і ракостійких сортів картоплі. (Слов’янка, Невський, Воля, Забава, Мрія, Пікассо, Малодія, Конект та Гренада) В Україні розроблено і застосовують комплексну систему боротьби, яка спрямована на недопущення проникнення захворювання в незаражені райони, на обмеження розповсюдження хвороби. Найбільш ефективними агротехнічними заходами є сівозміна, чорний пар, внесення органічних добрив та мікроелементів.
Головний спеціаліст-державний фітосанітарний інспектор О. В. Головка