Мостиська міська рада

Львівської області

Що необхідно знати про хворобу, викликану вірусом Коксакі

Дата: 16.10.2023 09:25
Кількість переглядів: 194

Фото без описуНадворі  осінь. Саме цей перехідний період дуже сприятливий для розмноження усіляких вірусів. Якщо ви помітили у свого малюка дивні висипи на ручках, ніжках та обличчі – це може бути що завгодно. Одна із ймовірних причин – вірус Коксакі.

Вірус Коксакі – хвороба, що вражає ротову порожнину, кисті рук та ступні. Через це у захворювання є й інша назва: синдром "рука-нога-рот". Хворіють ним переважно діти до 5-ти років, проте трапляються випадки інфікування і дорослих. Інкубаційний період захворювання триває близько 4-7 днів з моменту зараження. Підхопити вірус можна двома шляхами: -

повітряно-крапельним, коли інфікований кашляє, чхає або просто з вами розмовляє; фекально-оральним, тобто через іграшки, посуд, предмети гігієни, забруднену воду чи їжу, або там, де можливий контакт з людськими екскрементами.

Симптоми: з’являються ознаки інтоксикації – слабкість, головний біль, першіння в горлі, болі у м’язах тощо; температура підіймається до 37,8 - 39,4°С і тримається протягом 3-5 днів; через 1-2 дні на долонях і стопах, іноді між пальцями рук та ніг, а також на сідницях  з’являються прозорі водянисті пухирці невеликого розміру (до 3 мм в діаметрі), обрамлені характерними кільцеподібними почервоніннями. Такий висип тримається на шкірі впродовж 5-7 днів, а потім зникає; в ротовій порожнині, одночасно з ураженням шкіри рук та ніг, також з’являються невеличкі пухирці. Переважно вони вражають внутрішню поверхню щік, хоча висип може вкривати і ясна, губи, язик та піднебіння. За 2 дні пухирці тріскаються і на їхньому місці з’являються неглибокі виразки. Після появи виразок знижується апетит, хворий стає капризним, роздратованим, особливо, якщо це дитина, з’являється біль у горлі, виникають складнощі під час прийому їжі, оскільки слизова ротової порожнини запалена, посилюється слиновиділення. В деяких джерелах можна знайти згадки про ще один симптом захворювання: за місяць-два після перенесеного синдрому у пацієнтів може спостерігатись ураження (відшаровування) нігтів.

Характерною ознакою синдрому є відсутність симптомів інших інфекційних захворювань, таких, як ангіна, легеневий синдром, ураження лімфатичної системи тощо.

Переважно за такими клінічними ознаками і діагностують синдром Коксакі. Якщо хвороба протікає без ускладнень, симптоми зникають за тиждень, у гіршому випадку – за 9-10 днів. У разі ускладнень проводять додаткові лабораторні дослідження.

При виявленні перших ознак хвороби необхідно звернутися до лікаря!

Вакцини від вірусу Коксакі ще не винайшли. Лікування вірусу проходить в основному симптоматичне і підтримувальне. Щоб мінімізувати ризик інфікування вірусом, необхідно: уникати контакту (особливо дитини) з тими, у кого спостерігаються симптоми вірусу Коксакі. Якщо все-таки доводиться піклуватись про хворих – одягати рукавички і захисну маску, обробляючи висип;не забувати мити руки перед прийомом їжі та прийшовши з вулиці; слідкувати, щоб дитина не брала до рук все підряд і не "куштувала на смак" брудні іграшки; не пити воду невідомого походження;не купатися у водоймах, куди потрапляють стічні води і де є ймовірність зараження людськими екскрементами.

Зазвичай синдром Коксакі проходить легко і не залишає по собі й сліду. Проте були зареєстровані поодинокі випадки важких ускладнень. Вірус іноді може призвести до запалення ЦНС чи вірусного менінгіту.

Отже, головне – слідкувати за власною гігієною та гігієною вашої дитини, щоб уникнути ризику появи на шкірі «невідомих прищиків» і вберегти себе від зайвого стресу.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора